ápr 7, 2015

Nem fér el több sertés Dániában, eljött a magyar tenyésztők ideje

A hagyományos sertéstartó országok, amelyek eddig uralták az exportpiacokat, kapacitásuk maximumán vannak, ezért most nagy lehetőségek előtt állnak a magyar tenyésztők. Ösztökélésükre új támogatást vezetett be a kormányzat. Horváth István miniszteri biztos nyilatkozott a Kossuth Rádiónak.

A 2015-től meghirdetett tenyészkoca-állatjóléti támogatásra március 16-31. között jelentkezhetnek a sertéstartók. A gazdáknak közölniük kell, mennyi kocaférőhellyel rendelkeznek a telepeiken, illetve, hogy milyen összeget igényelnek. Az éberség és gyorsaság, illetve a határidők betartása azért fontos, mert a gazdák később csak akkor vehetik igénybe a támogatást, ha a rendelkezésre álló két hét alatt regisztrálnak – mondta el Horváth István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) kiemelt programokért felelős miniszteri biztosa.

A kormányzat elsősorban azokat szeretné támogatni, akik eddig is kocákat tartottak, illetve a meglévő telephelyeiken növelni szeretnék az állatok számát. A jelöltek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH) jelentkezhetnek a támogatásra. Az első kifizetés negyed év múlva, júliusban lesz aktuális. Felhívta a figyelmet, hogy azoknak is érdemes bejelentkezni, akik rendelkeznek kocatartásra alkalmas teleppel, mert az állatok után járó évi 38 ezer 580 forint nagy lehetőség. Ők a következő három hónapban betelepíthetik a gazdaságukba a kocákat, így az első kifizetések idejére már meglesznek a támogatáshoz szükséges állataik. A pénz már egy koca után is jár, tehát ha bejelentkeznek, a háztáji gazdálkodók is kaphatnak támogatást.

Mintegy húsz évvel ezelőtt Magyarországon húszmillió sertés volt, hazánk ebben az ágazatban a harmadik legnagyobb exportőr volt a világon. 2012-ben következett el a mélypont, akkorra hárommillió alá csökkent az állomány. Ennek legfőbb okai talán a rendszerváltás után lezajlott előnytelen élelmiszer-ipari privatizációk voltak. Abban az időszakban nagyon sok magyar húsipari vállalatot bezártak – például a szekszárdit, a zalaegerszegit –, a piac meggyengült, ráadásul a meglévő élelmiszer-ipari kapacitások sem voltak versenyképesek a hasonló profilú nyugat-európai cégekéivel. Sok esetben a gazdákat nem fizették ki, és tönkrementek, ami bizalmi válsághoz vezetett, az árak csökkentek, mint ahogy az állattartási kedv is. Ennek következtében technológiai és a sertésállományt tekintve genetikai hátrányba is került a hazai tenyésztés, amit most próbál behozni.

Portrait of a cute pig, on black background
2012-ben a kormány azt a középtávú célt tűzte ki, hogy Magyarországon megkétszereződjön a sertések száma. A szándék az importsertések kiváltása, minthogy évente egymillió állat jön be külföldről. A helyzet megváltoztatásához kocákra van szükség. A célt több intézkedés is segítette, így az élő sertés és a fél sertés után alkalmazott csökkentett, 5 százalékos áfakulcs, ami jelentősen javította az ágazat likviditását és fehérítette is, valamint a fejlődést szolgálja a 2015-től meghirdetett tenyészkoca-állatjóléti támogatás is.

A Föld népessége folyamatosan növekszik, mint ahogy a sertéshús iránti igény is, például Kínában. A hagyományos sertéstartó országok, Dánia és Hollandia, akik eddig uralták az exportpiacokat, kapacitásuk maximumán vannak, gyakorlatilag beteltek, nem fér el náluk több sertés. Most tehát az exportba bekapcsolódó más államoknak is nagyon komoly piaci lehetőségeik vannak, csak jól kell csinálni, ösztökélni kell a gazdákat – mondta el Horváth István miniszteri biztos.

 

 

Forrás: 180 perc/Kossuth Rádió illetve hirado.hu
Forrás kép: http://cast-science.blogspot.hu/2012/03/pig-in-poke-gestation-stalls-and-old.html

 

 

Comments are closed.